W co Polacy inwestowali po 89. roku?

W co Polacy inwestowali po 89. roku?

Komputery i Internet

W co Polacy inwestowali po 89. roku? Zanim przejdziemy do okresu po 89. roku warto jest się zastanowić co w Polsce było przed. Tak zwany szary obywatel przechodził do dyspozycji przede wszystkim książeczkę oszczędnościową PKO, na jakiej nie warto było „ciułać” przed końcem ósmej dekady, bowiem wyglądała na niego hiperinflacja.

Kojarzymy się do roku 1989

Dużo stracili ci, jacy w 1989 roku zrezygnowaliśmy z produkcji w USA wspólnie z pieniędzmi. Przez większość powojennych dekad ważna było polecać o inwestycjach państwowych. W latach 80. próbowano nawet „oswoić” prywatną inicjatywę możliwością prowadzenia sklepów z nadrukiem „Ajent”. Nadal ciężko było prywatnie kupić ziemię lub nowe nieruchomości. Jednak pod koniec ósmej dekady, kiedy to obecnie decydenci stracili wiarę w komunizm, zaczęło powstawać coraz dobrze prywatnych firm, choćby wypożyczalni kaset wideo. W stolicach nieźle prosperowały bary, restauracje i restauracje.

Tuż po roku 1989

Po roku 1989, a naprawdę w 1990 okazało się, że zasoby gotówki, którymi korzystali Polacy były dużo większe niż podaż towarów. Sprawiłoby to dużą inflację, która sięgnęła 1395 proc. Jednak konsekwentne egzekwowanie m.in. tak zwanego popiwku w znaczącym stopniu pozwalało tę inflację ograniczyć.

Mimo tych dolegliwości u sporej większości naszych rodaków obudził się instynkt przedsiębiorczości. Do najtańszych to biznesów zaliczyć można wspomniane wypożyczalnie kaset wideo. Pamiętamy targowiska miejskie umiejscowione nierzadko w centrach miast, gdzie ważna istniałoby szybko kupić każdy element. Powstawały prywatne hurtownie. Upadały państwowe zakłady, czasem na zasadzie domina. W ich miejsce (np. piekarni) powstawały firmy podobnych branż ale bardziej ekonomiczne.

Co wtedy

Bardzo szybko zaczęły pojawiać się nowe domeny również na przełomie tysiącleci świadczy o sobie znać wzmożone uczestnictwo w lokalnej gospodarce inwestorów zagranicznych. Polska gospodarka zaczęła bowiem się stabilizować. Bezrobocie wciąż było spore, jednak stopniowo się już zmniejszało. Część inwestorów dostrzegła swoje szanse w turystyce. Jeszcze popularniejszym uznaniem wśród turystów zaczęły się cieszyć takie regiony, jak Warmia i Mazury i okolice Tatr. Działki nad jeziorami zatrzymywały się coraz cenniejszym nabytkiem.

Jako ze Polacy się wyraźnie wzbogacili to spora część spośród ich otworzyliście dbać o ulokowaniu tak prostego majątku, by obecny na nich rozwijał. W bieżących latach do największych sposobów inwestowania naszych rodaków należą nieruchomości, zwłaszcza mieszkania pod wynajem i okolica.

Część próbuje jeszcze lokat bankowych, ale te póki co nie są opłacalne, także ze względu na małe oprocentowanie, jak i idącą inflację.

Dziwisz się w co zainwestować w terminach kryzysu?

zobacz W co Polacy inwestowali po 89. roku?

0 0 votes
Czy polecasz
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments