Zarządzanie w nurcie Lean. Automatyzacja logistyki

Przeprowadzki Barwice zadzwoń 666484444

Zachodniopomorskie

Filozofia szczupłego zarządzania zarabia na pozycje. Lean Management grany stanowi w kompleksowym zarządzaniu przedsiębiorstwami z dowolnej branży. W popularnej opinii metoda wiązana z procesem produkcyjnym, dziś przenikła do niemal wszystkich obszarów bycia firmy.

Przeprowadzki Białogard zadzwoń 666484444

Wdrożenie lean management w określonej organizacji wymaga kompleksowych znajomości narzędzi i form, a ponadto dużej koleje w porządku myślenia kadry kierowniczej. Choć poznanie całej filozofii jest muszącym procesem, widoczne efekty zachęcają do dalszego wdrażania założeń. Sektor wysyłkowy automatyzuje nasze dzieła plus jest znanym dowodem na to, jak wykorzystać potencjał nurtu lean. Jak filozofia Lean zakłada się w logistyce?

Zobacz również dpd Kołobrzeg

Szczupłe zarządzanie

W Polsce w dyskursie o lean management dostało się określenie szczupłe zarządzanie. Nazwa oddaje sprawę i ważny nurt tej sztuk, w zasadzie chodzi o to, by dzięki automatyzacji procesów nie marnować dostępnych zasobów. W współczesnym zespole wystrzega się dużych inwestycji w urządzenia. W oddzieleniu od masowej produkcji, ilość wytwarzanych artykułów jest właśnie jasna i polecana przez potrzeby rynku. Przy wykorzystywaniu założeń szczupłego zarządzania przy produkcji może wykonywać średnio o 50% pracowników mniej. Dodatkowo, wykorzystywana jest delikatniejsza fizyczna powierzchnia, potrzeban do realizacji produkcji, a też oszczędzany jest czas pracy inżynierów.
Etap to pieniądz

Wedle opracowań Womacka, Jonesa i Roosa zamieszczonych w The Machine that Change the Word. The Story of Lean Production wynika, że przy zastosowaniu założeń tej filozofii inżynierowie potrzebują o połowę mniej czasu do dzieła innego produktu. Docelowo są to poważne korzyści finansowe. Lean management ogranicza zasoby potrzebne do realizacji. Całość myślenia o produkcji polega na wielkim wykorzystaniu dostępnych tematów oraz ważnym zużywaniu zasobów. LM to przede wszystkim dostosowanie procesu produkcyjnego do nowej koniunktur na placu. Między drugimi z tego względu Lean management pierwotnie wykorzystywany w fabrykach, wszedł do rynku usługowego.
Początek, czyli praca po japońsku

zobacz również kredyty Kołobrzeg

Aby dobrze znać założenia szczupłego zarządzania warto wrócić do początków I korzeni jego powstania. Cała koncepcja zaczęła wykonywać się już po II wojnie światowej. Tłem do zmian był japoński rynek motoryzacyjny, a pionierem drogi był inżynier Taichi Ohno, który stworzył System Produkcyjny Toyoty. Rozwijał koncepcję wdrażając nowe strategii i urządzenia potrzebne do optymalizacji procesu produkcyjnego. Ohno wprowadził głęboką tj. bezpośrednią obserwację procesów. Twierdził, że odpowiednie zarządzanie produkcją możliwe jest absolutnie dzięki realnej obserwacji, i że tylko wiedza wzięta z naturalnego doświadczenia może spowodować oczekiwane efekty. Chciałbyś od kadry kierowniczej fizycznej obecności na halach produkcyjnych (management by walking around), tenże często pochodził z badania pracowników. Słuchał ich wpływów. Reklamował się głosem tych, którzy na co dzień obsługiwali proces produkcyjny. To umożliwiało osiągać główny cel, czyli wyeliminowanie marnotrastwa.
Marnotrastwo zasobów

W trakcie tych uwadze Ohno wskazał kilka rodzajów niepotrzebnego marnowania zasobów, takich jak:

Oczekiwanie pracowników w trakcie przestoju maszyn
Zbędny transport
Nadprodukcja
Nadmierne magazynowanie i zbędne zapasy
Utrzymywanie sporej kwocie surowców i półproduktów

System Produkcyjny Toyoty zwracałem się nie wyłącznie na marnowaniu materiałów. Ohno wysoko cenił siłę ludzkich rąk i charakterów, dlatego wystrzegał się marnowania energii pracowników. Zwracał szczególną opinię na to, by jak mądrze wykorzystać potencjał wszystkich zatrudnionych. Spotkania managerów z pracownikami oraz przestrzeganie ich możliwości to codzienność w planie lean.
Tylko Japonia?

Wdrożenie szczupłego zarządzania przyniosło Toyocie ogromną przewagę konkurencyjną. Co zostało zauważone przez zachodnie koncerny, jednak tak naprawdę potencjał metodyki lean został wykorzystany stosunkowo późno. Wynikało to głównie z braku pełnej dokumentacji, Ohno i współpracujący z nim inżynierowie nie przygotowali oficjalnej dokumentacji, dlatego też adaptacja metody na targu amerykańskim czy europejskim pokazała się trudniejsza.
The Machine That Changed the World

Do promocji pojęcia przydałaby się wspomniana już publikacja The Machine That Changed the World wydana przez naukowców z Instytutu Technologii w Massachusetts. Książka ta powoduje szczegółowe porównanie wydajności motoryzacyjnych z Japonii z tymi z USA i Europy. Wskazano na ważne punkty sukcesu produkcyjnego Toyoty. Analiza zafascynowała europejskich inwestorów. O filozofii Lean zaczęto dyskutować globalnie.

Przeprowadzki Białogard zadzwoń 666484444

Metodyka Just in Time

W publikacji badaczy wyszczególniono wszystkie składniki płacące za sukces Systemu Produkcyjnego Toyoty. Istotnym była metoda Just in Time. To zadanie, w jakim wszystek element produkcji sprzedawany jest na czas dzięki wykluczeniu systemu „pchanej” sztuki oraz zmienienia go sposobem typu „pull”. System ssący pobiera materiał z starego procesu, ale w momencie, gdy zaistniała faktyczna potrzeba zastąpienia zużytego materiału. Dało to Toyocie zorganizować produkcję, jaka nie przesyca rynku. Firma świadczyła racja to, na co właśnie był zbyt.

Przeprowadzki Białogard zadzwoń 666484444

Implementacja Lean w oparciu o główne filary

Kolejnym istotnym czynnikiem odpowiedzialnym za sukces lean management jest automatyzacja. W Toyocie zajmowano się na budowaniu systemów produkcyjnych tak, aby wyeliminować wszystkie odchylenia od założonych standardów.

Szczupłe zarządzanie składa się na kilku głównych założeniach:

Cena produktu ocenia z problemu widzenia końcowego użytkownika. To typ ocenia końcowy wynik oraz definiuje przypisane mu cenie.
Strumień wartości wyznaczany dla wszystkiego produktu. Zbiór czynności koniecznych do wytworzenia produktu. Każde składniki powinny stanowić znakomite i jednoznacznie określone. Producent musi umieć co oznacza się na pełen proces, zacząwszy od czasu zakupu surowców.

Przeprowadzki Białogard zadzwoń 666484444

Tylko to realne oszacowanie kosztów jest możliwe.
Ciągły przepływ – cen w planie produkcyjnym przepływają w rodzaj czysty i obchodzi to wszelkiej materii począwszy na materiałach, oraz na reklamie kończąc. W obecnym obiektu traktowana jest i metoda one-piece-flow, która blokuje tworzenie w znaczących częściach. [1] System ssący – wytwarzane są tylko niezbędne wielkości i właśnie potrzebnych produktów. Małe organizacje i dopiero na pewny sygnał.
Ciągłe udoskonalenie. To znakomita myśl metodyki Lean, sięganie do doskonałości w stylu filozofii Kaizen, istniej i przez wprowadzenie wielkich zmian.

Jak sektor usługowy czerpie z lean management?

Adaptacja metodyki szczupłego zarządzania na potrzeby sektora usługowego przyniosły tak naprawdę dopiero lata 90. Po wdrożeniach w korporacjach produkcyjnych na pełnym świecie dostrzeżono potencjał śpiący w tej technice. Nadmiar, który spowalnia realizację obecny stanowi w jakimkolwiek sektorze. Pojawił się pomysł na „odchudzenie” firm świadczących usługi. Warto podkreślić, że wąskie nastawienie do metodyki lean bardzo obejmuje jej potencjał. Zatem nie jest absolutnie rozwiązanie na redukcję kosztów. To ciężka koncepcja, która kupi na maksymalne wykorzystanie zasobów. To przede wszystkim różny forma myślenia, wokół którego powinno być całe przedsiębiorstwo. Co istotne, lean menagment w bliskich zadaniach zawiera dbałość o dużą jakość produktu.
Nr 1 zasoby ludzkie

W trakcie wdrażanie metody pojawia się wiele problemów, między innymi stereotypy, które pojawiają się wokół tej metody. Lean nie jest zdolną skrzynką z narzędziami. Adaptacja szczupłego zarządzania wymaga szerokich nowości w struktur także obecne na drugim tle: technicznym czy ekonomicznym. Ogromnym polem do wymiany jest zarówno nastawienie do użycia zasobów ludzkich. To myśl, która zajmuje się na wykreowaniu pewnej kultury organizacji. Lean składa się na płaskiej hierarchii, duży wpływ budowany jest na produkcję zespołową oraz szkolenia wewnętrze pracowników, którzy docelowo zyskują uniwersalną pozycję, nie są niezastąpieni, płynnie zmieniają stanowiska. Lean oszczędza zasoby, oszczędza i energię ludzką, minimalizują np. niepotrzebną rywalizację pomiędzy poszczególnymi działami
Chodzenie do doskonałości i feedback

Chodzenie do ciągłego udoskonalenia dzięki płynnym przepływom relacji między kadrą zarządzającą oraz pracownikami. Obawa o podobny feedback ma tu wielkie znaczenie. Odpowiedzialność montowana jest specjalnie na menagerów, którzy płacą za wewnętrzną organizację firmy. Pracownik i jego okres to najświętsza liczbę firmy. Zapewne być on oszczędzany dzięki ogólnym integracjom planów i robotyzacji procesów. To projekt na prowadzenie biznesem, który raczy się w jakimkolwiek sektorze, więcej w branży e-commerce.

Usprawnienie w e-commerce

W świecie sprzedaży online cały proces dania artykułu do odbiorcę ma również istotny składnik przesyłki kurierskiej. Jak usprawnić zajęcia w obrębie wysyłkowym? Tutaj narzędziem optymalizującym może być zaczerpnięcie z usług brokera. Automatyzacja systemu pomoże zaoszczędzić chwila oraz szybkość osób obsługujących przesyłki. Poza oszczędnością finansową dany e-sklep może zaoszczędzić aż 125 godzin pracy rocznie, jeśli wyeliminowanie zostanie np., żmudne wypełnianie listów przewozowych. Te na targu narzędzia takie jak np. porównywarka cen czy integracja z planem eBay, pozwolą na optymalizację kosztów a etapu pracy.

Szczupła logistyka

Wśród rosnącej konkurencji firmy szukają coraz to nowocześniejszych usprawnień na optymalizacje działań. To prawdziwy proces, jaki z pewnością będzie kontynuowany w perspektywie. Właśnie takie rozwiązanie do sklepu może zadziałać w powodzeniu wyniku na przesyconym rynku. Nowa marka z dążeniem do redukcji kosztów i uproszczanie procesów, zmienił rynek KEP. Metodyka lean podawana w mieniu transportu czy strategii magazynowania zbiera się w sukcesie większości firm.

Źródło artykułu Zarządzanie w nurcie Lean. Automatyzacja logistyki

Przeprowadzki Białogard zadzwoń 666484444

0 0 votes
Czy polecasz
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments