Odsłonięte szyjki zębowe – przyczyny, objawy, leczenie

Dentysta Tychowo

Zachodniopomorskie

Odsłonięte szyjki zębowe to znany problem. Dają nieprzyjemne obrazy i grożą rozwojem poważnych chorób, zaś w efekcie nawet utratą zębów. Niezależnie z odpowiedzialności tej choroby, należy się nią zająć i zastosować środki zaradcze.

Dentysta Międzyzdroje

Obnażanie szyjek zębowych to efekt „zatrzymywania się” czy i „obniżania” dziąseł. Nie dzieje się więc z dnia na doba, ale proces ten stanowi chory dla stanu przyzębia. Trzeba zgłosić się do periodontologa, który diagnozuje problem – bada okoliczności i zachęca optymalne postepowanie.
Przyczyny odsłaniania szyjek zębowych

wybielanie zębów ibright
wybielanie zębów ibright

Przyczyn może być znacznie, choć najczęstsze z nich toż wiek pacjenta, a ponadto nieprawidłowa higiena jamy ustnej.

zobacz również Ionic White

Niestety, kłopoty z przyzębiem to trochę efekt naturalny, połączony ze starzeniem się organizmu. Odsłanianie się szyjek zębowych u pań po pięćdziesiątce czy sześćdziesiątce nie jest niczym dziwnym. Co ciekawe, częściej rzecz dotyczy ludzi niż kobiet.

Niezależnie z wieku, przyczyną problemu bywa często także higiena. Również ta zła (niedoczyszczanie zębów, montujący się na nich osad, zbyt rzadko zmieniana szczoteczka etc.), jak również taż przesadna (częste szczotkowanie zębów twardą szczoteczką przy stosowaniu złej techniki szczotkowania) mogą dodawać się do odsłaniania szyjek zębowych.
„Zanik dziąseł” (w końca składania się płytki nazębnej i dawania kamienia) powoduje również palenie papierosów.
„Cofanie” czy i „obniżanie się” dziąseł to wyjątkowo proces będący wynikiem wad zgryzu i nierównomiernie obciążonych z tegoż czynnika zębów.
Za obnażanie szyjek może odpowiadać czasami chorobliwe zgrzytanie zębami (bruksizm).
Przyczyną problemu bywa również zła dieta, niedożywienie, awitaminoza (niedobór witamin).
Dodatkowo, niektóre choroby ogólnoustrojowe generują kłopoty z przyzębiem (cukrzyca).

Objawy odkrytych szyjek zębowych

Zdrowe przyzębie cechuje się różowymi dziąsłami, które szczelnie oblepiają ząb u nasady, dobrze przylegając do jego korony. Szyjki nie są odkryte, nie tworzą kieszonek dziąsłowych (szczelin pomiędzy zębem, a dziąsłem). Gdy objawiają się szyjki zębowe, pojawiają się charakterystyczne symptomy.

Nadwrażliwość zębów na zima, ciepło, a także na słodki i pikantny smak i na kontakt to zwykły objaw obnażonych szyjek zębowych. Sprawdza się jej przy spożywaniu posiłków czy piciu napojów o właściwym gustu i temperaturze, jak i w związku z trudnym powietrzem, podczas szczotkowania zębów etc. Uczucie jest nieprzyjemne, ma się chwilowy, ale przeszywający ból.
W przypadku odsłoniętych szyjek zębowych przygląda się niekiedy (w trakcie mycia zębów) krwawienie dziąseł.
Obnażenie szyjki zębowej można zazwyczaj i zobaczyć. Odsłonięta stronę jest prostsza z reszty zęba.

Leczenie odsłoniętych szyjek zębowych

Leczenie zależy z przyczyny powstania problemu, a ponadto z zaawansowania choroby. Zazwyczaj porusza się a z środków higienizacyjnych.

Piaskowanie i skaling to wczesne rzuty w działaniu odsłoniętych szyjek. Zabiegi dokonuje się w gabinecie stomatologicznym w końca usunięcia płytki nazębnej i kamienia, aby zahamować (spowolnić) rozwój choroby. Profilaktycznie rozprzestrzenia się je co pół roku.

Pomocna może istnieć też zmiana nawyków higienicznych. Przy odsłoniętych szyjkach zębowych bierze się miękkich szczoteczek. Droga istnieje i technika szczotkowania – czyści się zęby ruchem wymiatającym (zawsze w stylu od dziąsła) Właściwie jest podawać irygatory i/lub szczoteczki soniczne, jakie nie doprowadzają do przesuwania się osadu nazębnego.

Dentysta Międzyzdroje

Warto zaopatrzyć się zarówno w odpowiednie preparaty do higieny i pielęgnacji jamy ustnej. W przypadku nadwrażliwości zębów nie powinno się używać past wybielających (ścierających). Trzeba wybierać te do zębów nadwrażliwych, z fluorem. Widoczne są także specjalne preparaty ochronne, które wspomagają remineralizację szkliwa.
Profilaktycznie, by nie narażać się na ból, najlepiej unikać ciężkiego i gorącego, a ponadto słodkich napojów, owoców cytrusowych, słodyczy… Codzienną dietę należy wzbogacić w witaminy i minerały.
Czasami niezbędne jest podjęcie działania ortodontycznego, aby przyzębie funkcjonowało dobrze.
W poszczególnych przypadkach pojedyncze szyjki zębowe kryje się materiałem kompozytowym.
W zaawansowanych stadiach choroby zabieg chirurgiczny bywa dobrym rozwiązaniem. Pokrywa się wówczas odsłonięte szyjki zębowe tkanką czerpaną z podniebienia.

Źródło artykułu Odsłonięte szyjki zębowe

Dentysta Międzyzdroje

0 0 votes
Czy polecasz
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments